Wybór miejsca na hamak

Wybór miejsca na hamak

Korzystanie z hamaka otwiera zupełnie nowy rozdział turystyki, zwłaszcza pod względem miejsc dostępnych do nocowania. Przede wszystkim hamakers w żaden sposób nie jest uzależniony od podłoża. W hamaku można spać nad kamieniami, korzeniami, bujną roślinnością, na terenach podmokłych, nad śniegiem, w budynkach o nierównej podłodze (np. bardzo stare bacówki) lub podłodze całkowicie zajętej (np. oblegane schroniska młodzieżowe), na terenie pochyłym.

Z tą wyjątkowa formą noclegu wiąże się kolejna pozytywna cecha – dzięki zerowemu wpływowi na podłoże biwak hamakowy pozostawia dużo mniejszy ślad na przyrodzie. Jedyne świadectwo obecności to lekko wygnieciona kora na drzewie (to zjawisko można łatwo wyeliminować stosując do wieszania hamaka taśmy, jak np. w systemie Smuk). Nie zadeptujemy trawy na utartej ścieżce do namiotu, nie niszczymy jej zakrywając podłogą namiotu (w skrajnych przypadkach „zaklejenie” podłoża namiotem doprowadza do zaparzenia roślinności, a nawet do rozpoczęcia procesów gnilnych).

Znając zalety hamaka pojawiają się nowe możliwości organizowania biwaków, ale jednocześnie hamakując należy zwrócić baczną uwagę na kilka elementów, które nie mają wielkiego znaczenia przy tradycyjnych metodach nocowania w namiocie.

WŁAŚCIWA LOKALIZACJA

Wybór miejsca na biwak hamakowy należy zacząć od znalezienia takiej lokalizacji, która tworzy naturalną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – głównie wiatrem, który w dużym stopniu obniża odczuwalną temperaturę (podczas upalnego lata może to być jednak zaletą). Należy unikać też bezpośredniej bliskości zbiorników i cieków wodnych, których obecność obniża temperaturę (im większy zbiornik tym niższa temperatura w porównaniu w obszarem pozbawionym wody) i zwiększa wilgotność. O ile to możliwe nie wybieraj na nocleg hamakowy:

  • brzegów jezior, rzek
  • grzbietów gór i odsłoniętych szczytów
  • głębokich i wąskich dolin ze względu na zjawisko inwersji temperatur (zimne powietrze „spływa” na dno doliny)

Oczywiście nocleg w tych miejscach jest możliwy o ile jestes dobrze przygotowany sprzetowo. Trud zostanie z pewnością wynagrodzony przez przepiękne widoki – wschód słońca obserwowany z hamaka rozwieszonego na wieży widokowej na szczycie góry albo poranna mgła snującą sie nad leniwa rzeka kiedy spisz na podmokłym terenie to bezcenne doświadczenia, których nie poznasz w żaden inny sposób!

Nocleg staraj się organizować w miejscach na tyle „schowanych”, aby nie budzić zainteresowania postronnych ludzi. Hamak jest bardzo nietypowym zjawiskiem i z pewnością zachęci gości do przyjrzenia się z bliska temu wynalazkowi – a z pewnością nikt nie chce sie przebudzić mając tuż nad sobą twarz nieznajomego.

Absolutnie zabronione jest nocowanie na obszarach zamkniętych i chronionych. Parki narodowe, krajobrazowe, szkółki leśne, tereny objęte wycinka drzew – tam możliwości nocowania nie ma. Zasady biwakowania na terenie Lasów Państwowych regulują stosowne przepisy, więcej o nich można przeczytać na stronach Lasów Państwowych. Polecamy utrzymywać kontakt z lokalnym Nadleśnictwem – pracownicy administracji LP zawsze służą pomocą i odpowiedzą szczegółów na wszystkie pytania, np. wskazując wyznaczone miejsca biwakowe.

WYELIMINUJ PRZESZKODY WOKÓŁ HAMAKA

Kiedy znajdziesz już swoje idealne miejsce na rozwieszenie hamaka (ang. ultimate hang) zwróć uwagę na kilka prostych zasad gwarantujących bezpieczeństwo.

W roli punktów mocowania sprawdzi się wszystko, co wytrzyma ciężar użytkownika – drzewa, skały, słupy, barierki, ucha, pręty. Należy uważnie zbadać element, na którym zamierzamy zawiesić swój wypoczynek i zdrowie. Elementy kruche, łamliwe, niepewnie osadzone nie nadają się. Warto pamiętać, że ciężar osadzony w hamaku w czasie jego użytkowania i siły z nim związane będą działać na punkt zawieszenia dużo mocniej, niż wykonany jedną ręką test „poruszania na próbę”. Więcej o sposobach rozwieszania hamaka możesz przeczytać w poradniku Jak wieszać hamak.

Każdorazowo przed rozwieszaniem hamaka oraz przed wejściem do niego należy sprawdzić podłoże – przy wchodzeniu czy wychodzeniu z hamaka możemy nieopatrznie stanąć na szkle, gwoździu, elemencie wyposażenia czy ostrym patyku. Wyjście i wejście do hamaka powinno być bezproblemowe, dlatego staraj sie unikać bezpośredniej bliskości urwisk (możesz z nich spaść lub, jeżeli jesteś na dole takiego urwiska, coś może spać na Ciebie z góry – zwłaszcza luźne kamienie stanowią poważne zagrożenie) i bardzo stromych stoków górskich.

SPÓJRZ W GÓRĘ!

Największe niespodzianki czyhają nad naszymi głowami. Nocując w namiotach nie zwykliśmy rozglądać sie w gore w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń, bo często namioty rozbija sie z dała od dużych drzew. W przypadku hamakow sprawa wyglada nieco inaczej. Przestrzegamy przed:

  • drzewami martwymi, suchymi – nigdy nie wykorzystuj go do rozwieszania hamaka! W nocy może zostać wyrwane z ziemi i przewrócić sie wprost na Ciebie i osoby towarzyszące
  • suchymi, obumarłych gałęziami – w każdej chwili mogą sie odłamać, a spadając uszkodzić wyposażenie i spowodować znaczące obrażenia bądź w skrajnych przypadkach smierć! Nie bez powodu wsród amerykańskich turystów takie drzewa i konary nazywane są od zawsze „widow maker” – zbyt wiele kobiet zostało wdowami z ich powodu
  • duże ilości śniegu, zwłaszcza tego na wiosnę (ubitego, zmarzniętego) – w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla zycia, ale duża zmrożona bryła spadająca z wysokości moze złamać kości i znacznie uszkodzić wyposażenie

Warto sprawdzić tez, czy nad naszym biwakiem nie znajduje sie gniazdo ptaków – konsekwencja moze być uciążliwa konieczność czyszczenia sprzętu z odchodów.

Kopiowanie treści Poradnika i publikacja dozwolona pod warunkiem wyraźnego oznaczenia źródła – lesovik.eu

16 odpowiedzi do “Wybór miejsca na hamak”

    • Dzik może mieć nawet 110 cm w kłębie, więc będzie w stanie dosięgnąć jeszcze wyżej. Musiałbyś wieszać hamak na wysokości 150 cm, co oznaczałoby wiązanie go na ok. 2,8 – zdecydowanie niewygodne rozwiązanie. Śpi spokojnie i po prostu nie przestrasz dzika – to są mimo wszystko stworzenia mądrzejsze niż nam się wydaje. Z byle powodu nie włoży w Ciebie szabli.

  1. dzięki za rzeczowe informacje. myślę ze jedzenie i odpadki, należy lokować w odpowiedniej odległości od HAMAKA np. na drzewie. Dobra FIRMA! POWODZENIA!

    • dobrze myślisz – do wora (idealnie gdyby był naturalny, nie foliowy), na drzewo… i co ważne, co najmniej 30 metrów od miejsca, w którym śpisz!

    • Jak najbardziej! hamak wtedy niech wisi luźniej, „jajem”, tak by tkanina nie dotykała bezpośrednio kory. Będzie wtedy równie wygodnie!

  2. Ja powiem tak, może część twierdzi że hamaki Lesovika są drogie – a ja szczerze mam to gdzieś bo inwestuje w polski produkt, z resztą lokalny. Rafał to super gość, idzie porozmawiać i doradzić. Kupiłem „DUCHA” i jestem zadowolony w pełni. Ostatnio pytałem o możliwość customu płachty i powiedział mi że nie będzie problemu tylko trzeba czekać z przyczyn produkcyjnych 🙂 polecam z śmiałą odpowiedzialnością.

  3. Witam ja również zakupiłem ducha jeszcze nie testowałem ale już widzę że to jest hamak o którym myślałem i naprawdę rozpiera mnie duma że jest to polski produkt!!!!! Gratulacje!!

  4. Witam, ja też jestem posiadaczem Waszego hamaka i używam go raczej w celach relaksacyjnych w kamperze. Pytanie: czy jest jakiś sposób zamontowania hamaka do kampera? Czy bagażnik rowerowy wytrzyma?

    • Czołem!
      Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo nie wiemy jaki masz bagażnik i w jaki sposób jest mocowany do samochodu.
      Generalnie wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacją, że hamak był wieszany od relingów do np. słupa na parkingu, my sami niejednokrotnie wiązaliśmy hamak od słupka między drzwiami (VW Transporter) do drzewa.

      Musisz po prostu spróbować, najpierw z niewielkim obciążeniem 🙂

    • Bagażnik rowerowy nie wytrzyma ciężaru dorosłego. Są one projektowane na ok 20-25kg.

  5. Witam,
    Chcę zawiesić hamak w pokoju. Na jakiej wysokości to zrobić, jaki powinien być min – max odstęp pomiędzy ścianami? Jakie mocowania do ścian zastosować? Jedna ściana z żelbetu, druga gipsowa gr 100 mm. Jaki najlepiej wybrać hamak / myślę o Duchu/ aby służył też w terenie na wyprawach rowerowych?

Dodaj komentarz

Jak dbać o produkty LESOVIK? Czytaj więcej Jak wieszać hamak Czytaj więcej Ochrona przed deszczem, wiatrem i śniegiem Czytaj więcej Biwak hamakowy w warunkach zimowych Czytaj więcej Najważniejsze węzły Czytaj więcej Porady i sztuczki Czytaj więcej