Jak dbać o produkty LESOVIK?

Jak dbać o produkty LESOVIK?

Wszystkie nasze produkty będą służyć Ci latami, jeśli tylko włożysz odrobinę wysiłku i zadbasz o swój sprzęt. Często trafiają do nas pytania o pranie, przechowywanie i drobne naprawy, przedstawiamy więc kolejną część naszego poradnika — jak dbać o produkty Lesovik?



JAK PRAĆ HAMAK?

Hamaki Duch i Draka uszyte są z tkaniny, która nie brudzi się łatwo. Większość zabrudzeń da się usunąć przy użyciu wilgotnej ściereczki. Jednak prędzej czy później każdy hamak wymagać będzie prania. Poniżej znajdziesz przetestowana przez nas instrukcję, która pozwoli Wam przywrócić hamakowi świeżość bez obaw o uszkodzenie.

• pamiętaj — hamaków NIE NALEŻY PRAĆ W PRALCE! Wirowanie może mocno poskręcać i uszkodzić tkaninę. Sprzęt należy uprać ręcznie, w misce z letnią wodą.

• przed praniem hamaka Duch i SUL najlepiej wyciągnij z nich linki zawieszenia; czyszcząc hamak DRAKA, odepnij z niego moskitierę i staraj się nie zamoczyć linek Dyneema.

• używaj delikatnych środków piorących, najlepiej takich do odzieży sportowej albo do dziecięcych ubranek. Tego typu środki w odróżnieniu od zwykłych proszków i płynów nie pozostawiają osadów, które z czasem zmieniłyby właściwości tkaniny.

• NIGDY nie stosuj środków zmiękczających ani zapachowych, ponieważ mogą zmienić właściwości materiałów i je osłabić.

• sprzęt należy suszyć rozłożony na płasko na domowej suszarce, nie bezpośrednio w słońcu (promieniowanie UV ma degradujący wpływ na materiały).

Instrukcję prania hamaka znajdziesz również na metce wszytej od wewnętrznej strony pokrowca. Pokrowiec na hamak należy uprać zgodnie ze wskazówkami powyżej. Pranie ręczne może wydawać się czasochłonne i kłopotliwe, jednak uwierz — lepiej pochylić się na kilkanaście minut nad miską, niż skrócić żywotność sprzętu.

JAK CZYŚCIĆ TARP?

Nasze tarpy powleczone są z zewnętrznej strony silikonem, a z wewnętrznej membraną poliuretanowa. Oznacza to, że nie nasiąkają wodą i ciężko w tym wypadku mówić o klasycznym praniu. Z doświadczenia wiemy jednak, że trapy brudzą się mimo to — w końcu to na nich lądują duże ilości leśnego pyłu i sporadycznie ptasie odchody. Poniżej kilka porad, które ułatwią czyszczenie tarpów.

• Tarp najlepiej czyścić rozłożony na płasko. Przygotuj sobie sporo miejsca na podłodze, miskę z letnią wodą oraz gąbkę.

• Większość zabrudzeń z tarpa usuniesz, przecierając zabrudzone miejsce gąbką zwilżoną w wodzie. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo odporne, spróbuj dodać do wody delikatnego środka piorącego np. naturalnego mydła czy płynu do prania przeznaczonego dla dzieci/alergików. Tego typu środki mają dużo łagodniejszy wpływ na materiał.

• Najtrudniejsze do usunięcia zabrudzenia to żywica. Jeśli Twój tarp pobrudził się w ten sposób, po pierwsze zabezpiecz plamę przed spakowaniem go do pokrowca, na przykład przykrywając zabrudzenie chusteczką higieniczną. W ten sposób ograniczysz możliwość pobrudzenia większej powierzchni materiału, kiedy będzie wciśnięty w pokrowiec. Po powrocie do domu rozłóż tarp i delikatnie usuń chusteczkę (część przyklei się do żywicy i nie będzie chciała się oderwać, nie przejmuj się tym). Przygotuj benzynę ekstrakcyjną, gąbkę i miseczkę z wodą. Nasącz gąbkę benzyną i przyłóż do plamy z żywicą. Po kilku sekundach delikatnie potrzyj plamę, żeby sprawdzić, czy żywica rozpuściła się i jesteś w stanie zetrzeć ją z tarpa. Po usunięciu plamy z żywicy przetrzyj miejsce czystą wodą.

• Inne zabrudzenia łatwo usuniesz przy pomocy gąbki i letniej wody z odrobiną mydła.

• Tarpy najlepiej suszyć rozwieszone na suszarce domowej lub po prostu rozwieszając je między dwoma dowolnymi punktami (barierki balkonu, drzewa na podwórku).


JAK PRAĆ OTUL?

O ile czyszczenie hamaka czy tarpa nie stanowi wielkiego wyzwania, to pranie OTULI wymaga większego zaangażowania.

• Jeśli zabrudzenie jest niewielkie, wystarczy przetrzeć zewnętrzną tkaninę mokrą szmatką, następnie zostawić produkt do wyschnięcia.

• Jeśli OTUL jest naprawdę brudny, stosuj następujące kroki:

  1. Odepnij od Otula linki mocujące.
  2. Namocz podpinkę w wodzie o maksymalnej temperaturze 30 stopni z niewielką ilością detergentu przeznaczonego do prania odzieży puchowej lub środka do prania ubranek dziecięcych (Jelp).
  3. Delikatnie “wymasuj” podpinkę w wodzie z środkiem piorącym upewniając się, że dotarł on we wszystkie zakamarki.
  4. Wypłucz podpinkę kilka razy, tak aby pozbyć się wszystkich resztek środka piorącego.
  5. Wyciśnij nadmiar wody. NIE WYKRĘCAJ PODPINKI! Wykręcanie może zniszczyć strukturę ociepliny syntetycznej albo puchu.
  6. Podpinkę należy suszyć rozłożoną na płasko, regularnie odwracając ją na drugą stronę. W przypadku podpinki puchowej warto co jakiś czas spróbować rozbić kulki puchu.

• NIGDY nie używaj zwykłych płynów piorących i proszków do prania/płynów do płukania/płynów zmiękczających. Pozostawią one osad na ocieplinie, który mocno ograniczy jej sprężystość, co w efekcie prowadzi do utraty właściwości termoizolacyjnych.

JAK PRZECHOWYWAĆ SPRZĘT?

Nasze hamaki i tarpy można przechowywać w dołączonych do nich pokrowcach. Należy jednak pamiętać, że sprzęt w pokrowcu powinien być suchy. Najlepiej upewnij się, czy hamak lub tarp nie są wilgotne, wyciągając je z pokrowca po powrocie do domu z biwaku. Zawilgocony sprzęt może spleśnieć.

Otule należy przechowywać wyjęte z pokrowca. Najlepszą metodą jest włożenie podpinki do kartonowego pudełka, w którym będzie mieć dość miejsca, żeby się rozprężyć. Przechowywanie podpinki skompresowanej w pokrowcu może doprowadzić do zmniejszenia sprężystości ociepliny i utraty właściwości termoizolacyjnych. 

Przechowywanie podpinki rozwieszonej na wieszaku (popularna metoda przechowywania śpiworów) może doprowadzić do przemieszczenia się ociepliny w komorach w jednym kierunku, co również prowadzi do utraty właściwości termoizolacyjnych OTULA. Przed włożeniem podpinki do szafy należy upewnić się, czy jest sucha, podobnie jak w przypadku tarpów i hamaków.


JAK NAPRAWIĆ USZKODZONY HAMAK?

Dziurki wypalone iskrą lub małe przebicia to zupełnie normalne ślady użytkowania, które mogą pojawić się na Twoim hamaku prędzej czy później. Do zabezpieczenia takich uszkodzeń w terenie polecamy taśmę Gear Aid Tenacious Tape i postępowanie zgodnie z instrukcjami poniżej.

INSTRUKCJA APLIKACJI ŁATKI NAPRAWCZEJ

1. Nożyczkami przytnij naklejkę do wymiarów o około 3-4 cm większych w od rozdarcia (jeżeli rozdarcie na mniej więcej 0,5×0,5 cm to łatka powinna mieć ok. 7×7 cm)

2. Zaokrąglij rogi łatki tak, żeby nie było żadnych ostrych kątów – im bardziej okrągłe rogi tym lepiej. Idealnie byłoby wyciąć kółko.

3. Upewnij się, że tkanina hamaka jest sucha i czysta.

4. Tkaninę rozłóż na płasko. Staraj się nie napinać tkaniny w kierunku rozchylającym rozdarcie.

5. Zdejmij papier zabezpieczający klejącą stronę łatki.

6. Przyłóż ostrożnie łatkę na tkaninę tak, by ani na tkaninie, ani na łatce nie powstały zagniecenia czy bąbelki powietrza.

7. Dociśnij równomiernie łatkę do tkaniny – najpierw palcem, a następnie paznokciem (jakby zdrapywanie kuponu-zdrapki) – celem jest, aby jak połączyć z tkaniną jak największą powierzchnię łatki.

8. Przed kolejnym użyciem hamaka odczekaj jak najdłużej, najlepiej 24 godziny. Dla pewności możesz nakleić kolejną taką samą łatkę z drugiej strony tkaniny. W późniejszym użytkowaniu staraj się nie siadać na łatce w wilgotnych czy mokrych ubraniach.

Małe rozdarcia to mały problem. Jeśli w Twoim hamaku pojawi się większe uszkodzenie (duże rozdarcie, przetarcie tunelu, przez który przebiegają linki zawieszenia, zerwanie zamka lub moskitiery), skontaktuj się z nami, przesyłając zdjęcia i dokładny opis uszkodzenia. Zawsze staramy się naprawić hamak i wydłużyć jego życie. Jeśli uszkodzenie uniemożliwia skuteczną naprawę hamaka, damy Ci 35% zniżki na zakup nowego.



JAK NAPRAWIĆ USZKODZONY TARP?

W przypadku pojawienia się drobnych rozdarć w tarpie należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku hamaka, czyli użyć taśmy naprawczej.

Zerwane linki odciągów można bardzo łatwo zastąpić inną linką. Najlepiej użyć poliestrowej linki o średnicy 2-2,5 mm. Grubsze nie zmieszczą się w plastikowych regulatorach w narożnikach plandeki.

Jeśli w Twoim tarpie pojawi się większe uszkodzenie (duże rozdarcie, urwanie mocowania odciągu), skontaktuj się z nami, przesyłając zdjęcia i dokładny opis uszkodzenia. Zawsze staramy się naprawić tarpa i wydłużyć jego życie. Jeśli uszkodzenie uniemożliwia skuteczną naprawę tarpa, damy Ci 35% zniżki na zakup nowego.

JAK NAPRAWIĆ USZKODZONY OTUL?

W przypadku zerwania linek OTULA lub rozerwania materiału zabezpiecz miejsca uszkodzenia, tak aby ocieplina nie wypadła na zewnątrz, np. zszywając rozdarcie “na okrętkę”, następnie skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów naprawy.


PORADY OGÓLNE

  • Unikaj rozwieszania sprzętu w pobliżu otwartego ognia. Iskry mogą wypalić w nim dziurkę. 
  • NIE STOSUJ środków odstraszających owady na sprzęt. Duże stężenie DEET doprowadzi do uszkodzeń materiału. 
  • Podczas wchodzenia do hamaka z Otulem rozciągnij rękami hamak, aby upewnić się, że nie wchodzisz do samej podpinki. Większość przypadków zerwania linek pochodzi właśnie z tego błędu, o który szczególnie łatwo po ciemku.
  • Podobną uwagą wykaż się przy wchodzeniu do Draki – wsiadając do tego modelu bez rozpięcia moskitiery albo wypadając na zewnątrz przez zapiętą moskitierę ryzykujesz wyrwaniem suwadeł i okucia zamka, których wymiana jest czasochłonnym i drogim, ale na szczęście możliwym do przeprowadzenia procesem. Nie pozostawiaj Draki bez opieki.
  • Zdecydowana większość uszkodzeń odciągów systemu zawieszenia SMUK (whoopie sling) nadaje się do naprawy. Prosimy o kontakt, jeśli Twój oddciąg uległ uszkodzeniu. 
  • Pamiętaj, że jesteśmy tu dla Ciebie i zawsze chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące użytkowania czy naprawy sprzętu. Możesz skontaktować się z nami przez Facebooka, Instagrama lub mailowo. 

CO ZROBIĆ Z USZKODZONYM ZAMKIEM DRAKI?

Uszkodzenie tego elementu hamak niesie za sobą kłopotliwe konsekwencje. Wymiana zamka jest procesem czasochłonnym i drogim, dlatego przede wszystkim nie dopuszczaj do sytuacji, w których zamek może się uszkodzić:

  • nie pozostawiaj Draki bez opieki, gdy osoby postronne miałyby możliwość korzystania z niej
  • zanim wejdziesz do hamaka zawsze upewniaj się, że moskitiera jest szeroko otwarta i nie zahaczysz o nią ani nie usiądziesz na jej fragmencie
  • staraj się nie wypaść na drugą stroną hamaka przy wsiadaniu do niego – innymi słowy, staraj się wycelować pupą i plecami w materiał sypialni, a nie w siatkę

Jeżeli już doszło do uszkodzenia, NIE ruszaj zamka. Próba naprawienia “na szybko” w terenie może tylko utrudnić późniejszą naprawę profesjonalną. Hamak odeślij do nas, a my zajmiemy się resztą, wymieniając lub zakuwając zamek ponownie.

Jak wieszać hamak Czytaj więcej Wybór miejsca na hamak Czytaj więcej Ochrona przed deszczem, wiatrem i śniegiem Czytaj więcej Biwak hamakowy w warunkach zimowych Czytaj więcej Najważniejsze węzły Czytaj więcej Porady i sztuczki Czytaj więcej