Najważniejsze węzły

Najważniejsze węzły

Biwak hamakowy, i ogólnie rzecz biorąc turystyka kwalifikowana, wymagają znajomości węzłów. Odrobina umiejętności w tym zakresie i zapasowa linka w plecaku chronią przed wieloma niespodziankami na szlaku i podczas noclegu. Umiejętność zaplatania odpowiednich węzłów jest kluczowa w przypadku hamakowania.

Prezentujemy listę naszym zdaniem najbardziej przydatnych i uniwersalnych węzłów.

RATOWNICZY / SKRAJNY TATRZAŃSKI

Przydatny do wiązania linki hamaka do drzewa oraz mocowania odciągów to pętli tarpa. Węzeł daje się stosunkowo łatwo rozwiązać, pętla nie zaciska się, węzeł nie przeciera linki.

Warto przećwiczyć wiązanie węzła ratowniczego na drzewie, przed sobą. Popularna metoda wiązania węzła ratowniczego wokół pasa jedną ręką nie sprawdza się w przypadku zastosowań biwakowych.

KNAGOWY

Świetnie nadaje się do porządkowania linki hamaka na dłoni. Zamiast knagi użyj małego palca oraz kciuka i wykonaj więcej „ósemek” między nimi tak, by cała linka nawinięta była na palce. Dzięki takiemu zwinięciu linka na pewno nie poplącze się podczas transportu i rozwijania.

CUMOWNICZY

Może służyć do zawieszenia hamaka i tarpa. Dla pewnego zawieszenia hamaka można owinąć drzewo trzykrotnie, zwiększając tarcie linki o korę. Uwaga! Nieprawidłowo zawiązany węzeł może doprowadzić do przetopienia linki jeżeli hamak będzie poddany dużemu, dynamicznemu obciążeniu.

PRUSIK (modyfikacja)

Węzeł blokuje się pod obciążeniem. Świetny do samodzielnego wykonania regulowanych odciągów tarpa.

 

Kopiowanie treści Poradnika i publikacja dozwolona pod warunkiem wyraźnego oznaczenia źródła – lesovik.eu

14 odpowiedzi do “Najważniejsze węzły”

 1. A co powiesz o węźle syberyjskim do przywiązania hamaku do drzewa? Wykorzystuje sie go do wieszania tarpa, bo jest szybki i łatwo rozwiazywalny, ale czy testowales go na hamak? Pętle która służy do rozwiązania można też zabezpieczyć żeby mieć pewność że samo się nie rozwiąże, raczej chodzi mi o pracę węzła przy dużym obciazeniu

  • Raczej odradzam, z dwóch powodów:
   1. [mniejszy problem] Linka biegnąca do hamaka jest w tym węźle bardzo mocno „przełamana”, przez co całe obciążenie i napięcie kumuluje się w jednym miejscu linki, co może doprowadzić do jej szybkiego uszkodzenia (szczególnie przy bujaniu)
   2. [większy problem] Jest to węzeł zaciskający się, a więc pracujący na linie. Przy obciążeniu hamaka naszą wagą może dojść do szybkiego przecunięcia zaciśniętego węzła po lince, co wiąże się z dużym tarciem, temperaturą i prwdopodobieństwem „przysmażenia” oplotu linki.

   Pisze to na podstawie ogólnego doświadczenia z linkami i ich pracą. Węzła syberysjkiego nie stosowaliśmy nigdy do wieszania hamaków.

 2. Jaki węzeł polecacie, aby przywiązać standardowe linki do karabincńczyka, a karabińczyk zachaczyć o kotwę z uchem zamkniętym?

  • Jeżeli nie jest wymagana możliwość szybkiej i łatwej regulacji długości linki, to wiązałbym skrajnym tatrzańskim. To mój ulubiony, wielozadaniowy węzeł.

 3. Cześć trochę żeglowałem w życiu i od razu mi się rzucił w oczy ten przedstawiony węzeł knagowy. Podejrzyjcie na Wikipedii – podam bezpośrednio źródło, ponieważ to „wolna encyklopedia” https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99ze%C5%82_knagowy. Ogólnie linki powinny iść równolegle obok siebie, a ostatnia pętelka jest samozaciskowa przy napinaniu gdyż linka na górze dociska te dolne.

  • Można śmiało próbować z 2,5-3 mm. Cieńszy raczej nie, bo trudniej robić skuteczne węzły, potrafi też wciąż się w linki zawieszenia, poza tym mała szansa, że będzie prezentował odpowiednią wytrzymałość.

 4. Witam.
  Chce linę przywiązać na drzewie żeby muc się wspinać po niej.
  Jaki mogę zastosować węzeł?
  Janie byłoby jakbym mógł go związać na ziemi a na górze tylko coś łatwo przełożyć czy coś? Mam jedna dość grubą gałąź boczna która chciałem wykorzystać do tego żeby się lina nie zsuwała. Wydaje mi się że węzeł fajnie by było żeby się zaciskał w miarę obciążenia.
  PS. jestem laikiem na maxa ( większym niż 3 letnie dziecko ). Jak się za poza nazwą jakaś wizualizację to byłbym bardzo wdzięczny.
  Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc.

  • W takiej sytuacji nie powinieneś szukać pomocy w internecie, tylko na żywo, u instruktora wspinaczki albo wśród doświadczonych praktyków. To nie jest zabawa, tylko ryzyko uszkodzenia ciała albo kalectwa. Nie odpowiemy na to pytanie.

 5. Cześć!
  Standardowy sznurek przy każdym krańcu Ducha ma dwa końce. Jak radzicie je zawiązać? Filmy wyżej pokazują węzeł na pojedynczej linie.

  • Hej, najlepiej stosować linki Ducha tak, jak gdyby były jedną liną, czyli wiążesz podwójną żyłą, stale trzymając linki złączone równolegle.

 6. Hej.

  Macie jakieś sposoby na zaciśniety supeł na lince z hamaka z systemem SMUK (draka)? Trochę mi zajęło ogarnięcie węzłów a supeł nie pozwala w regulacji cięciwy. Da się to jakoś naprawić, czy została mi wymiana linki?

  • Hej, trudno odpowiedzieć, gdy nie widzę zdjęcia tego konkretnego przypadku, bo nie wiem czego dokładnie dotyczy problem. Napisz wiadomość na kontakt@lesovik.eu i dołącz poglądową fotkę.

Dodaj komentarz

Jak dbać o produkty LESOVIK? Czytaj więcej Jak wieszać hamak Czytaj więcej Wybór miejsca na hamak Czytaj więcej Ochrona przed deszczem, wiatrem i śniegiem Czytaj więcej Biwak hamakowy w warunkach zimowych Czytaj więcej Porady i sztuczki Czytaj więcej