PRZYGOTOWANIA
Przed pierwszym rozwieszeniem hamaka przygotuj go odpowiednio jeszcze zanim wyruszysz na wędrówkę i przećwicz całą procedurę rozwieszania i składania „na sucho” – mocowanie linki do hamaka, rozkładanie, dopasowywanie długości – to czynności, które wykonywane pod presją czasu czy zmęczenia mogą być niepotrzebnie stresujące. Celem jest wypoczynek, a nie zmaganie się ze złośliwością rzeczy martwych.
Pakuj, przechowuj i transportuj hamak zawsze w gotowości tak, aby jego rozłożenie zajmowało minimalną ilość czasu. Ta sama rada dotyczy tarpa – nigdy nie pozwól sobie na beztroskie „zwinięcie w kulkę”.
Poznaj najważniejsze węzły – nigdy nie wiadomo który z nich może okazać się przydatny nawet pomimo opanowania tych niezbędnych do zawieszenia hamaka i tarpa.
ORGANIZACJA MIEJSCA BIWAKOWEGO
Staraj się tak organizować swój biwak, żeby jego złożenie było błyskawiczne, nawet kosztem nieco dłuższego rozkładania i dodatkowej pracy. Zasada ta dotyczy także uporządkowania wyposażenia i rozeznania w otoczeniu. Co do hamaka – stosuj węzły, które rozwiążesz „jednym pociągnięciem”. A maksymalnie skrócić czas potrzebny na rozłożenie i złożenie biwaku skorzystaj z naszych systemów zawieszenia.
W czasie czynności obozowych, kiedy hamak nie jest potrzebny jako siedzisko czy leżanka, możesz wisieć przy drzewie spakowany do pokrowca. Wyciągnij z pokrowca jedną linkę i zamocuj ją na odpowiedniej wysokości. W ten sposób zaznaczysz które drzewo wybrałeś na nocleg, a sam hamak nie będzie beztrosko leżał na ziemi – dzięki temu nie zgubisz go.
Bagaż w czasie noclegu można bezpiecznie ulokować pod hamakiem. To zabezpieczy go przed opadem, a dostęp do niego będzie możliwy nawet bez wychodzenia z hamaka. Pamiętaj, żeby zawsze kłaść plecak (koniecznie zamknięty!) frontem do ziemi (systemem nośnym do góry) – dzięki temu nie zabrudzisz powierzchni, które później będą bezpośrednio stykać się z twoim ubraniem. Jeżeli istnieje ryzyko stoczenia się bagażu można przywiązać plecak linką do drzewa. Jeżeli ziemia jest wyjątkowo wilgotna plecak można zawiesić przy drzewie, do którego zamocowany jest hamak (konieczne będzie wtedy zastosowanie pokrowca przeciwdeszczowego) lub też przy jednym z końców hamaka. W takim wypadku najlepiej wybrać koniec od strony stóp, dzięki czemu ciężar plecaka nie będzie powodował niekorzystnego przechylania się hamaka na stronę głowy. Inną metodą zabezpieczenia plecaka przed wilgocią i brudem z ziemi jest przygotowanie prostego podestu z kilku suchych gałęzi położonych obok siebie. Jeżeli decydujesz się na spanie w hamaku wzdłuż jego osi („na włócznię”) bagaż można z powodzeniem ulokować przy końcu hamaka za stopami. Jeżeli będzie zjeżdżał w stronę środka hamaka wystarczy przymocować go do linki systemu zawieszenia.
Buty należy trzymać jak najbliżej siebie. Optymalnym rozwiązaniem jest znalezienie dwóch kijków i wbicie ich obok hamaka, pod tarpem, w zasięgu ręki. Buty nakładamy „do góry nogami”, cholewki na kijki. Buty pozostaną suche. Mamy też pewność, że do środka nie dostanie się nic niepożądanego – brud, igliwie, drobne gałązki ani małe zwierzęta.
KORZYSTANIE Z HAMAKA
Jeżeli stosujesz zalecany przez nas sposób leżenia w hamaku sposobem brazylijskim (po przekątnej) bardzo pomocnym dodatkiem jest zamocowanie cięciwy (ang. ridge line). Jest to linka łącząca końce hamaka, krótsza niż długość hamaka rozłożonego. Cięciwa wyznacza stopień zluzowania hamaka, dzięki czemu wisi zawsze w taki sami sposób, niezależnie od sposobu zamocowania i naprężenia linek systemu zawieszenia. Takie rozwiązanie ułatwia rozwieszanie hamaka. Stałą cięciwę można wykonać samemu dobierając odpowiedniej długości linkę i mocując ją do systemu zawieszenia hamaka odpowiednimi węzłami lub skorzystać z gotowego zestawu superlekkiej regulowanej cięciwy Smuk.
Śpiąc w hamaku w klimacie innym niż tropikalnym zawsze stosuj dodatkową izolację termiczną, jest niezbędna tak samo jak w namiocie. W roli izolacji możesz zastosować swoją karimatę lub matę samopompującą, wystarczy włożyć ją do hamaka – kiedy położysz się na niej ograniczysz do minimum jej ruchy względem hamaka. Izolacja z wykorzystaniem maty ma swoje minusy – zabezpiecza tylko od dołu, osoby często zmieniające pozycję w czasie snu mogą „zjechać” z maty. Najskuteczniejszą ochronę przed chłodem, a także wiatrem i wilgocią, daje tzw. underquilt, czyli podpinka hamakowa – nasz ocieplacz Otul pozwala spać nawet w temperaturach poniżej zera!
Sprawdzonym patentem na przechowywanie odzieży jest schowanie jej do hamaka. Dotyczy to przede wszystkim tych części ubioru, które nad ranem chcemy mieć suche i ciepłe – przyjemne do założenia. Cienki polar i spodnie można złożyć w kostkę lub w bardzo luźna kulkę i umieścić pod kolanami, poza śpiworem – na pewno nie będą przeszkadzać, ciepło nagromadzone w hamaku nie pozwoli im zmarznąć, a dzięki ułożeniu poza śpiworem nie będziemy tracić bezpośrednio energii na ich wysuszenie (gdyby były wilgotne).
Wejście do śpiwora w hamaku może z początku wydawać się karkołomnym zadaniem. Są trzy sposoby na ułatwienie sobie tego zadania:
- sposób pierwszy: rozłóż otwarty śpiwór zamkiem do góry na środku hamaka, lekko przesuwając go w stronę głowy. Siadając do hamaka od razu wybierz to miejsce, w którym docelowo w czasie snu będą znajdować się twoje biodra, następnie po prostu połóż się i zapnij w śpiworze.
- sposób drugi (tylko na suchym podłożu): stojąc obok hamaka wejdź do śpiwora do pasa (ręce wolne), następnie siądź i ułóż się w hamaku, po czym zapnij do końca śpiwór.
- sposób trzeci: połóż się w hamaku, a śpiwora użyj jak kołdry przykrywając się nim od góry. Ważne żeby jego dół był zapięty do wysokości mniej więcej kolan – najpierw należy wsunąć do śpiwora stopy i łydki, później już tylko przykryć się nim. Dla lepszej izolacji warto „podwinąć” boki śpiwora pod biodra i ramiona.
Miej cierpliwość. Biwakowanie w hamaku to nieco inna dyscyplina od chociażby spania w namiocie. Wymaga trochę praktyki i przyzwyczajenia do nowych zachowań. Cierpliwość będzie szybko wynagrodzona nieprawdopodobnie wygodnymi i przytulnymi nocami, gwarantujemy!
Powodzenia!
Kopiowanie treści Poradnika i publikacja dozwolona pod warunkiem wyraźnego oznaczenia źródła – lesovik.eu