Masz juz w ręce swój wymarzony hamak. Co dalej?
Każdy produkt Lesovika jest gotowy do użycia od razu po rozpakowaniu. Nie trzeba żadnych dodatkowych czynności – wystarczy wybrać odpowiednie miejsce i zacząć przygodę z hamakowaniem. Zanim wybierzemy się na kilkudniowy biwak warto przećwiczyć wieszanie hamaka w ogrodzie, okolicznym parku lub podczas weekendowego spaceru w terenie. Dzięki temu później nie spotka nas żadna niespodziewana trudność.
PAKOWANIE I PRZECHOWYWANIE HAMAKA
Hamaki pakujemy roboczo, tzn. wkładamy do pokrowców dokładnie w taki sam sposób, w jaki będziemy robić to później przy składaniu biwaku w terenie. Pakowanie robocze oznacza po prostu włożenie całego hamaka do pokrowca, bez składania w kostkę i bez zwijania.
- Zwiń na dłoni linkę z jednej strony hamaka i włóż ją na dno pokrowca.
- Spakuj hamak do pokrowca „wpychając” go do środka kawałek za kawałkiem. Tkanina będzie przez to nieco pognieciona, ale rozkładanie będzie szybsze, a hamak na pewno się nie splącze ani nie pozwija.
- Kiedy cały hamak jest już spakowany – zaciągnij linkę pokrowca aby hamak nie wypadł.
- Zwiń na dłoni wystającą linkę i włóż na górę do pokrowca.
- Zabezpiecz linkę pokrowca stoperem.
Tak spakowany hamak będzie dużo łatwiejszy w rozwieszeniu. Jeżeli postanowisz złożyć hamak „w kostkę” będzie zajmował mniej miejsca, ale jego rozwieszanie będzie bardziej kłopotliwe. Unikaj zwijania hamaka w rulon – przy próbie wyciągnięcia z pokrowca istnieje duże prawdopodobieństwo, że hamak rozwinie się na ziemię, przez co może się ubrudzić, zamoczyć, a w pechowych przypadkach nawet uszkodzić o ostre gałęzie lub kolce roślin.
Hamak można przechowywać spakowany roboczo przez długi czas pod warunkiem, że przed spakowaniem do pokrowca był dobrze wysuszony i czysty. Przechowywanie złożonego, wilgotnego hamaka może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia tkaniny i utraty jej właściwości technicznych i… estetyczno-zapachowych.
WIESZANIE HAMAKA
Poniższy akapit dotyczy rozwieszania hamaka z użyciem standardowych linek i pokrowca. Jeżeli korzystasz z naszego systemu Smuk, instrukcję jego użycia dołączyliśmy do opakowania. Opis pokrowca typu bishop-bag znajdziesz na końcu tego poradnika.
Korzystając z produktów Lesovika używaj tylko dołączonych do zestawu linek. Wyprodukowane są według ściśle określonych wytycznych, dzięki czemu bezpiecznie utrzymają ciężar nawet trzech osób podczas normalnego użytkowania. Stosowanie innych linek może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Szczególnie wystrzegaj się tzw. paracordu, czyli linki spadochronowej. Więcej na temat paracordu przeczytasz na naszym blogu.
Do zawieszenia hamaka potrzebujemy wyznaczyć dwa punkty mocowania oddalone od siebie o co najmniej 3 metry, optymalnie 4,5 m (około 6 zwykłych kroków dorosłej osoby). Nie ma górnej granicy odległości pomiędzy dwoma punktami mocowania, ogranicza je tylko długość linek oraz wysokość, do jakiej można dosięgnąć podczas rozwieszania. Im bardziej oddalone są punkty mocowania tym dłuższego systemu zawieszenia potrzebujemy i tym wyżej należy go zamontować.
Punktem mocowania hamaka mogą być drzewa, belki wewnątrz górskiej chaty, stelaż bagażnika samochodu terenowego, dwa słupy, solidnie wmurowane kraty – słowem każdy element, wokół którego można zawiązać linki i który wytrzyma obciążenie użytkownika.
Ważne! Pamiętaj, aby nie wiązać hamaka do przedmiotów nieprzytwierdzonych solidnie do ziemi lub ścian, ostrych (mogą uszkodzić linkę) lub ruszających się. Może to doprowadzić do bolesnego upadku.
Hamak powinien być zawieszony symetrycznie, tzn. w równych odstępach od punktów mocowania, a linki przywiązane na tej samej wysokości (jeżeli wieszasz hamak na lekko pochyłym terenie – jedna z linek będzie bliżej gruntu, druga dalej!). Dzięki temu korzystanie z hamaka będzie wygodniejsze i unikniesz przesuwania się podczas noclegu – jeżeli jeden z końców hamaka będzie wyżej to w nocy mimowolnie będziesz przesuwał się w przeciwnym kierunku.
Wykaz najważniejszych węzłów i samouczek znajdziesz w artykule Przydatne węzły
- Stojąc przy pierwszym punkcie zawieszenia wyciągnij z pokrowca samą linkę (nie wyciągaj jeszcze hamaka aby nie ubrudzić, nie zmoczyć lub nie uszkodzić go przez kontakt z podłożem) i przywiąż ją na odpowiedniej wysokości. Pamiętaj, że im bardziej oddalone są od siebie punkty mocowania tym wyżej musisz przywiązać linkę. Przy odległości około 4,5 metra optymalną wysokością będzie około 175 cm nad ziemią.
- Trzymając otwarty pokrowiec idź w stronę drugiego punktu zawieszenia, pozwalając hamakowi wysunąć się z pokrowca.
- Przywiąż linkę do drugiego punktu zawieszenia, odpowiednio dobierając naprężenie. Idealnie rozwieszony hamak powinien wisieć luźno, lekkim łukiem, a jego środek powinien znajdować się około 50 cm nad ziemią. Unikaj napinania hamaka – to działa niekorzystnie na wygodę, linki, szwy, tkaninę i ogólną wytrzymałość.
- Sprawdź pewność mocowania, naciskając oburącz o środek hamaka.
- Siadając do hamaka chwyć za jego krawędź i podciągnij w stronę kolan. Spokojnie usiądź w hamaku, w razie potrzeby podciągając materiał na plecy. W tym momencie możesz usłyszeć trzask – to linka przesuwająca się po korze drzewa.
Poniżej schemat przedstawiający idealnie rozwieszony hamak – odległość od ziemi około 50 cm, linki zawiązane na wysokości około 175 cm. Zaznaczono także kąt 30° pomiędzy linkami a poziomem – takie rozwieszenie gwarantuje dużą wygodę leżenia oraz minimalizuje obciążenia przenoszone przez linki.
Tak wygląda to w rzeczywistości (na zdjęciu hamak Duch z zawieszeniem Smuk):
Kąt pod jakim nachylone są linki hamaka ma bardzo duży wpływ na to jakie siły będą przenosić. Im bardziej poziome linki tym większym siłom będą poddawane. Poniższy schemat obrazuje jakie obciążenie działa na linki jeżeli w hamaku będzie odpoczywać osoba o wadze 100 kg. W hamaku mocno naprężonym, gdzie linki są nachylone pod małym kątem 10°, na zawieszenie działa siła równa obciążeniu 600 kg! Może to doprowadzić do uszkodzenia linek lub hamaka. Najkorzystniejszym kątem jest 30° – linki przenoszą niewielkie obciążenie (na tym przykładzie: w sumie 200 kg), a jednocześnie można je zawiązać na dostępnej dla większości osób wysokości.
JAK LEŻEĆ W HAMAKU?
Konstrukcja hamaków Lesovika pozwala na leżenie tzw. sposobem brazylijskim. To najwygodniejsza i najbardziej naturalna, a także najzdrowsza pozycja. W luźnym, wiszącym lekkim łukiem hamaku układamy się po jego przekątnej – stopy przy prawej krawędzi, barki przy lewej (lub na odwrót, jeśli wygodniej – stopy przy lewej krawędzi, barki przy prawej). W ten sposób wykorzystuje się całą dostępną powierzchnię tkaniny, hamak jest rozwarty, a ciało leży niemal na płasko, kark wygodnie odpoczywa.
W naszych hamakach można z powodzeniem spać na boku, a także z podkurczonymi nogami (pozycja embrionalna). Wybór najwygodniejszej pozycji zależy od osobistych preferencji.
Jeżeli lubisz spać na lewym boku – ułóż barki bliżej lewej krawędzi hamaka, a stopy do prawej. Jeżeli preferujesz spanie na prawym boku – barki przesuń do prawej krawędzi, stopy do lewej
Alternatywnie można wybrać spanie wzdłuż osi hamaka („na włócznię”), ale odradzamy ten sposób ponieważ mogą wystąpić niedogodności:
- ściskanie ramion
- zgięty kark
- przeprost kolan
- nacisk tkaniny na pięty
- niekorzystne pod względem izolacji ściskanie śpiwora nie tylko od dołu, ale też od boków
Spanie sposobem brazylijski, w odróżnieniu od metody „na włócznię”, jest uznawane przez większość osób za wygodniejsze, zdrowsze i dające lepszy wypoczynek oraz spokojniejszy sen.
Poniższy schemat obrazuje sposób leżenia po brazylijsku. Takie ułożenie jest możliwe tylko przy hamaku rozwieszonym luźniej. Po lewej widok od boku, po prawej widok od góry.
PAKOWANIE HAMAKA
Po udanym noclegu pozwól hamakowi powisieć swobodnie przez jakiś czas. Wyciągnij śpiwór i pozwól tkaninie wyschnąć – hamak może być lekko (być może nawet niewyczuwalnie) wilgotny od pary wodnej wydalanej przez skórę podczas snu, porannej rosy lub ogólnej wilgoci. To doskonały czas na zaparzenie kawy i zjedzenie pożywnego śniadania!
Przed pakowaniem upewnij się, że nic nie zostało w hamaku – drobinki brudu lub twoje osobiste przedmioty. Następnie:
- Odwiąż jedną z linek i zwiń ją na dłoni, po czym włóż ją na dno pokrowca.
- Spakuj hamak do pokrowca „wypychając” go do środka kawałek za kawałkiem. Będzie to łatwiejsze jeżeli druga linka hamaka będzie wciąż przywiązana do drugiego punktu mocowania.
- Kiedy cały hamak jest już spakowany – zaciągnij linkę pokrowca aby hamak nie wypadł.
- Odwiąż pozostałą linkę i zwiń ją na dłoni, po czym włóż na górę do pokrowca.
- Zabezpiecz linkę pokrowca stoperem.
POKROWIEC TYPU „BISHOP BAG”
Bishop bag to pokrowiec otwierany dwustronnie – ma kształt tunelu z obu stron zakończonego ściągaczem. Standardowo znajduje się w zestawie z hamakiem Duch. Jego zaletą jest łatwiejsze rozwieszanie hamaka i ograniczone do minimum ryzyko zgubienia go w terenie.
Używając hamaka z bishop bagiem obowiązują ogólnie te same zalecenia co w przypadku pokrowca standardowego (jednostronnie otwieranego), różnica pojawia się podczas przywiązywania hamaka do punktu mocowania:
- Stojąc przy pierwszym punkcie zawieszenia otwórz lekko jedną stronę pokrowca przesuwając stoper o kilka cm i wyciągnij samą linkę (nie wyciągaj jeszcze hamaka) i przywiąż ją na odpowiedniej wysokości.
- Otwórz pokrowiec z drugiej strony, wyciągnij samą linkę i idź w stronę drugiego punkt mocowania. W tym momencie hamak będzie się stopniowo wysuwał z pokrowca.
- Przywiąż linkę do drugiego punktu zawieszenia.
W ten sposób bishop bag znajdzie się na szczycie hamaka. Podczas zwijania hamaka zacznij od tej strony, z której znajduje się bishop bag – odwiąż linkę od punktu mocowania, zwiń ją na dłoni i trzymając ją w ręce (jeszcze nie pakuj do pokrowca) zacznij składać hamak według instrukcji podanej powyżej. Na samym końcu trzymaną w dłoni linkę spakuj do bishop baga (od tej strony, z której wystaje). Gotowe!
Kopiowanie treści Poradnika i publikacja dozwolona pod warunkiem wyraźnego oznaczenia źródła – lesovik.eu
Hamak mozemy tez powiesic na 3 karabinkach. Ustawienie zawiasem do gory karabinkow jest takie samo jak w przypadku 1 karabinka.
Nie bardzo rozumiemy…
Autorowi zapewne chodziło iż mając dwa drzewa w znacznej odległości można z jednej strony hamak zawiesić do drzewa, a z drugiej do liny rozpiętej pomiędzy drzewami. Pomysł trochę bez sensu bo trzeba mieć bardzo dużo liny i 3 karabinki (jeden do oddalonego drzewa, drugi do hamaka i liny łączącej oba drzewa, trzeci do spinania liny łączącej oba drzewa i drugi koniec hamaka . Posiadając cięciwę znacznie łatwiej to zrobić i tyle liny nie potrzeba.
Po co mnożyć karabinki?
O jakie mnożenie pytasz?
Czyli 30 stopni ma być z osobą w hamaku czy pustym hamaku?
W idealnym rozwiązaniu te 30 stopni powinno się uzyskać gdy do hamaka położymy na samym środku butelkę z wodą 🙂
Ale osoba siadająca na samym środku da podobny efekt, zobacz proszę na zdjęcie Małgorzaty siedzącej w czerwonej kurtce w hamaku – to sytuacja podręcznikowa.
Pamiętaj też, że to ogólna zasada – niektórym osobom będzie wygodniej przy kącie zbliżonym do 45 stopni (zazwyczaj osobom niższym), inni zadowolą się kątem bliżej 25 (zazwyczaj osoby wyższe). Tak czy inaczej niewielka różnica na pewno nie będzie odczuwalna, nie trzeba nosić ze sobą kątomierza 😉 z czasem rozwieszenie pod właściwym kątem będzie przychodziło naturalnie, będziesz w stanie ocenić „na oko”.
Tak z ciekawości: nie będzie problemu z zawieszeniem na np. poziomych belkach?
Nie widzę przeszkód, tylko przed pierwszym wejściem do hamaka upewnij się, że linki są dość ciasno obwiązane wokół belki i nie będą się przesuwać / rolować po niej w kierunku środka hamaka
Z jakiego powodu powinno być minimum 3m pomiędzy drzewami? Co się stanie, jeśli hamak rozwiesi się na drzewach przy mniejszej odległości?
Przy odległości mniejszej niż 3 metry, hamak będzie za bardzo „złożony” żeby był wygodny do spania. Dolną graniczną odległością między punktami mocowania jest 260 cm, ale przy założeniu że hamak dotyka tych punktów – a przecież dochodzi jeszcze długość systemu zawieszenia (taśma, karabinek) – stąd nasze zalecenie min. 3 metrów.
Który z polecanych węzłow mam sotosować do wieszania waszego hamaka? W komplecie są linki po 5m
My najczęściej stosujemy skrajny tatrzański. Zobacz nasz poradnik dot węzłów: https://lesovik.eu/poradnik/najwazniejsze-wezly/
Skrajny tatrzański ma trzy główne zalety:
• pętla nie zaciska się pod obciążeniem, co ogranicza możliwośc uszkodzenia linki (pętle zaciskające się moga doprowadzić do uszkodzenia linki)
• pętlę można przesuwać po pniu, wybierając wysokość
• węzeł da się łątwo rozwiazać nawet po tym, jak był mocno obciążony
Czyli na jednym końcu linki (przy samym hamaku) i na drugim (przy drzewie) mam zastosować tatrzański? Bo ten węzeł (wg. grafiki) NIE służy do wiązania dwóch końców linki razem.
Kiedy wyciągniesz nam hamak (dot. modeli Duch, Pantera) z pokrowca, to linka będzie już przeciągnięta przez tunel w odpowiedni sposób. Wystarczy wtedy, że zawiążesz skrajny tatrzański na drzewie (pień w pętli), przy hamaku nie trzeba niczego zmieniać.
Świetna grafika wyjaśniająca obciążenie linek w hamaku. Zdumiewające jest obciążenie przy małym kącie. Z czystej ciekawości, jakie będzie obciążenie przy kącie zerowym? Jaka jest zależność siły w linkach od kąta? Możecie Państwo podać wzór? Czy zależy ona też od rozstawu słupków? Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Przy kącie idealnie zerowym siła dąży do nieskończoności, ale to sytuacja możliwa tylko teoretycznie (przez ciężar własny linki i hamaka niemożliwe jest uzyskanie idealnie zerowego kąta). Przy kącie 179 stopni siła generowana przez obciążenie hamaka 100 kilogramami według wzoru sięgałaby aż 2900 daN na stronę, ale to tylko model.
Zależność siły działającej na linki / drzewo / hamak od kąta jest taka, że im mniejszy kąt między linką z ziemią tym wyższe obciażenie.
Odległość miedzy słupkami ma zerowe znaczenie dla powstających obciążeń, ale ma wpływ na rozciągliwość elementów – im bliżej słupki tym mniej odczuwamy rozciągliwość linek, taśm.
Nie jestem pewien czy poprawnie kombinuję. Czy w przypadku użycia zawieszenia SMUK linki dołączone do hamaka są do czegoś potrzebne?
Nie – po instalacji Smuka nie będą potrzebna już przy hamaku, możesz je użyć w dowolnym celu.
Witam, w opisie Ducha napisane jest, że zmieszczą się w nim 2 osoby (może mi się wydaje, ale jakiś czas temu patrząc na opis Ducha, to padło tam nawet słowo „wyśpią”, ale mogę się mylić). Jak radzilibyście zatem się w nim ułożyć? I czy spanie jest w jakiś sposób możliwe (może nawet komfortowe)? Jest to dla mnie o tyle ważne, gdyż żona chce mi towarzyszyć w biwakowaniu, lecz strachliwa jest nieco i boi się spać w osobnym hamaku.
Pozdrawiam
Czołem,
Duch pomieści 2 osoby, natomiast na pewno nie mogliśmy napisać nigdy „wyśpią”, ponieważ jesteśmy chyba jedyną firmą hamakową która otwarcie mówi: nie ma czegoś takiego jak hamak dwuosobowy. We dwójkę można się wyspać w hamaku, ale to jest bezpośrednio uzależnione od tego jak bardzo lubisz się przytulać z drugą osobą. Bo będziesz musiał, bardzo mocno. Nie jest to przeszkodą dla mocno zakochanych. Nie jest to na ogół przeszkodą w czasie krótkiej drzemki. Jeżeli jednak rozmawiamy o faktycznym noclegu w warunkach turystycznych, po n-tym dniu na szlaku, kiedy chcesz się odpowiednio zregenerować, to po prostu mowy nie ma żeby ta druga przyciśnięta do Ciebie osoba była źródłem zachwytów.
Ogólem stosowanie przez przeróżnych producentów określenia „hamak dwuosobowy” to jest najzwyczajniejsza w świecie ściema. Nie da się wygodnie i niezależnie ułożyć dwóch osób w hamaku, bo fizyka sprawia że ciała umieszczone w materiale będą chciały siłą grawitacji zająć najniższy możliwy punkt, w efekcie mocno napierając na siebie.
W twoim wypadku pewnie będzie tak:
• pierwszej nocy spróbujecie spać razem i będzie Wam trochę niewygodnie (pomijam już kwestię układania się w dwóch śpiworach w jednym hamaku…)
• drugiej nocy stwierdzicie, że może jednak coś popróbować żeby było wygodniej
• trzeciej nocy żona postanowi, że jednak trzeba używać dwóch hamaków 🙂
Zamiast ściskać się w jednym, proponowałbym raczej rozwieszać hamaki na tyle blisko siebie, żebyście byli w zasięgu dotyku dłoni. My robimy tak z żoną od 8 lat i jest klawo.
Przytoczę stary dowcip.
>Czy można zajść w ciążę na odległość?
>Można. Pod warunkiem, że odległość jest mniejsza od długości.
Leżenie w hamaku bez opisującej tego teorii byłoby nic nie warte. Niektórzy mogliby napisać rozprawę doktorską na temat strugania patyka. Można by przytoczyć jeszcze jakieś wzory fizyczne, na przykład tabelkę czasu schnięcia w zależności od temperatury i wilgotności itp.
Pozwól ludziom zajmować się tym, czym chcą. Jedni specjalizują się w hamakach, inny w anonimowym pisaniu uszczypliwych komentarzy. Wszystkim nie dogodzisz.
Ok, swoją lekkością odpowiedzi na uszczypliwość właśnie zaskarbiliście sobie moją lojalność klienta 🙂
No powiem że strona super – pomogła mi w wyjaśnieniu pewnych niuansów z „hamakowaniem”. No i komentarze jak zwykle w szanujących się portalach są źródłem wiedzy wspólnej. Dzięki wielkie Lesovik.
Długo szukałem hamaka dla siebie i padło na model Draka. Mam go od wczoraj i na pierwszy rzut oka super. Jakość szycia bardzo dobra, kolor też petarda, a wziąłem zielony. Bardzo podoba mi się możliwość całkowitego odpięcia moskitiery, no i ten świetny system Smuk. Właśnie szukam dobrego miejsca w salonie albo sypialni puki jeszcze zimno na zewnątrz. Jest to mój pierwszy hamak bo zawsze używałem namiotu i jestem mega ciekawy jak się w tym śpi. Mam zamiar jeszcze dokupić od Was otul i tarp Heksa do kompletu. Poradniki bardzo przydatne dla takiego laika jak ja. Dzięki i pozdrawiam!
W praktyce ze względu na wysokość na jakiej mocujemy hamak typowa odległość mocowania to ok. 4,2-4,5 metra. Stosując cięciwę hamaka, możemy tę odległość znacznie zwiększyć do ok. 6-9 metrów jednak potrzeba do tego sporo liny (dodatkowe kilka metrów), optymalnie mało rozciągliwej i używania cięciwy. Odpowiednią wytrzymałość powinien mieć cały osprzęt który do tego używamy. Typowe karabinki i liny mogą temu nie podołać. Tak samo wymagania co do punktów mocowań bardzo rosną w tym przypadku. Nieprawdą jest też, iż oba końce powinny być na tej samej wysokości zamocowane. Większość ludzi ma środek ciężkości ciała wyżej niż połowa wysokości. Tak więc punktem wyjścia powinna być ok. 15-20 cm różnica w zawieszeniu obu końców hamaka (wyższy punkt tam gdzie nogi, im mniej mamy wzrostu tym różnica mniejsza). Ile potrzebujemy trzeba sobie indywidualnie ustalić. Trzeba też wyraźnie napisać iż LINKI TO ZŁO. Niszczą delikatną korę drzewa. Taśmy są konieczne! Dość mocno zwiększają cenę zestawu i znacząco podnoszą jego masę. Kupując taśmy zwracajcie uwagę na ich długość! Mam taśmy 200 cm i 260 cm. Te pierwsze w praktyce nadają się do drzew o średnicy do ok. 55 cm, i czasem bywają za krótkie, te drugie starczają do drzew do ok. 75 cm. Dostępne są taśmy nawet do 3,5 metra długości co pozwala mocować hamak nawet do drzew mających 100 cm średnicy (mierzone ponad 2 metry nad ziemią!). Moim zdaniem warto mieć 3 taśmy ze sobą. Raczej nie spotkacie dwóch grubych drzew obok siebie, ale jedno grube i jedno normalne jak najbardziej się trafia. Tak więc dwie bardzo długie taśmy nigdy nie będą potrzebne. Ale 3 taśmy po 2-2,5 metra ma duży sens. Używając whoopie slings taśmy mogą mieć po jednej pętli na końcach. Jednak te w wieloma pętlami są uniwersalniejsze (ale i cięższe). Przede wszystkim są wygodniejsze w używaniu. Nie trzeba cieńszego drzewa kilka razy owijać taśmą. Jak taśma dłuższa to kłopotliwe jest. Zestaw Lesovika ma akurat dość krótkie taśmy (1,75 metra) co w wielu przypadkach może być za mało. Tutaj trzecia taśma często przydałaby się.
Dzień dobry! Mam pytanie, ponieważ właśnie rano zamówiłem hamak, a teraz wpadłem na tę stronę. Dopuszczalne obciążenie, jakie Państwo podają dotyczy kąta 30′? Jest to dla mnie bardzo istotne, bo szczerze mówiąc, w ogóle bym o tym nie pomyślał, a mam 2m i ważę 180kg…. Będę wdzięczny za informację:)
Podając wytrzymałość przyjmuję, że hamak będzie używany w ramach mniej-więcej prawidłowego rozwieszenia. Kąt może być trochę mniejszy, bo nie zawsze da się przecież rozwiesić idealnie. Proszę tylko nie napinać „na strunę”, a wszystko będzie dobrze.
Dziękuję bardzo!:) W takim razie już się nie martwię, ale i tak będę się starać rozwieszać na 30′:) Super, że jesteście polską firmą i to w dodatku ze świetnym kontaktem i wsparciem. Dziękuję:)
Czy zasada 30 stopni dotyczy także Draki (czyli hamaka z cięciwą) i systemu SMUK? Czy raczej tu napinamy wszystko tak by cięciwa była równoległa do linek hamaka? Bo już totalnie zgłupiałem
Cześć,
na schemacie przedstawiony jest DUCH klasyczny, prosty model hamaka bez cięciwy. W jego przypadku zachowanie kątów zawieszenia 30° jest konieczne. Jeżeli jednak hamak posiada cięciwę, jak wspomniana przez Ciebie DRAKA, wtedy zachowanie kątów zawieszenia 30° nie jest konieczne, bo za odpowiedni „luz” hamaka odpowiada w takiej sytuacji cięciwa. Nie zalecam jednak napinania całości na strunę aż do stanu, w którym cięciwa i zawieszenie są w jednej linii, bo to niepotrzebnie przeciążą zawieszenie oraz może uniemożliwić jego luzowanie. Zalecam, żeby w przypadku Draki pozostawić kąt zawieszenia ok. 15°, ale nie trzeba się nad tym specjalnie głowić. Wyznacznikiem niech będzie cięciwa, która jeżeli napnie się umiarkowanie, wtedy jest dobrze. Umiarkowanie tzn. nie brzmi jak struna basowa i daje się zgiąć w palcach.
Wielkie dzięki!!!!
Proszę o wyjaśnienie dlaczego siły działające na linki są tak duże. Czy linki mają dodatkowy naciąg, więc osoba w hamaku nie jest jedynym obciążeniem? Podane wartości w artykule i w komentarzach wartości całkowicie kłócą się z moją wiedzą z mechaniki, wytrzymałości materiałów oraz fizyki.
Ponieważ sam nie jestem asem z fizyki i mógłbym przez to popełnić błędy w wyjaśnianiu, pozwolę sobie odesłać Pana do artykułu, w którym krok po kroku przedstawione jest całe zagadnienie. Proszę przejść do podrozdziału Siły naciągu, gdzie Przykład 5.13 przedstawia tę samą sytuację, z którą mamy do czynienia w hamaku. Zamiast linoskoczka proszę wyobrazić sobie użytkownika hamaka, a zamiast liny, po której spaceruje linoskoczek, proszę wyobrazić sobie hamak z jego zawieszeniem.
https://openstax.org/books/fizyka-dla-szk%C3%B3%C5%82-wy%C5%BCszych-tom-1/pages/5-6-rodzaje-sil