Ochrona przed deszczem, wiatrem i śniegiem

Ochrona przed deszczem, wiatrem i śniegiem

Jeżeli hamaka używasz do organizacji noclegów w terenie, nieodłącznym elementem wyposażenia powinien stać się tzw. tarp (ang. tarpaulin lub basha).

Tarp to wykonana z nieprzemakalnej tkaniny plandeka. Na jej krawędziach doszyte są małe pętle służące do mocowania odciągów i rozwieszania jej podczas biwaków. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji tarpy są sprzętem bardzo niezawodnym. Odpowiednio zaprojektowany tarp jest też bardzo uniwersalny i wszechstronny, a wybór specjalistycznych materiałów zapewnia wytrzymałość i niska wagę.

Tarpy maja wiele zalet, którymi zyskują sobie sympatię turystów:

 • prostota obsługi
 • uniwersalność – tarp może być rozwieszany na kilkanaście rożnych sposobów w zależności od warunków i potrzeb
 • bardzo krótki czas potrzebny na rozwieszenie
 • duża powierzchnia chroniąca przed wiatrem, deszczem i słońcem
 • stosunkowo niska waga (tarp Groza o wym. 3×3 m waży tylko 750g)
 • małe rozmiary po spakowaniu
 • duża przestrzeń pozwalająca na gotowanie, rozmowy, grę na gitarze
 • możliwość zastosowania w każdym rodzaju aktywności turystycznej – zmieszczą się pod nim rowery, na biwaku stacjonarnym może służyć za stołówkę, podczas biegów na orientacje sprawdzi się jako zadaszenie nad punktem kontrolnym, będzie wspaniałą markizą przy kamperze, zabezpieczy bagaż na pace samochodu offroadowego, da schronienie przed nagłą ulewą podczas górskiej wędrówki lub… ochroni przed zabójczym słońcem na pustyni!

Ze względu na swoje zalety tarpy znalazły zastosowanie rownież w hamakowaniu, idealnie wpisując się w filozofię lekkiego, wiszącego biwakowania. Tarpy hamakowe mogą mieć przeróżne kształty i rozmiary, być wyposażone w specjalistyczne dodatki.

Projektując nasz tarp Groza zdecydowaliśmy się na stworzenie sprzętu jak najbardziej uniwersalnego i jednocześnie prostego. Podczas trwającego praktycznie 2 lata procesu udoskonalania konstrukcji zoptymalizowalismy budowę i liczbę odciągów w Grozie tak, aby była maksymalnie użytecznym elementem wyposażenia turysty hamakowego i tradycyjnego. Zrezygnowaliśmy z jakichkolwiek elementów, których realna przydatność ogranicza się do ładnych zdjeć wykonanych na potrzeby działań marketingowych, a których użycie w terenie ograniczy się do jednorazowego wypróbowania, bardziej z ciekawości niż z prawdziwej potrzeby. Groza jest w ocenie wielu osób najrzetelniej przygotowanym tarpem dostępnym na rynku.

Więcej o Grozie dowiesz się tutaj, poniżej jej schemat:

Używając tarpa jako zadaszenia podczas biwaku należy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki, w jakich przyjdzie nam nocować – od tego bowiem zależy sposób jego rozwieszenia. Oto kilka typowych przypadków:

 1. Lato, nocleg w ciepłych i łagodnych warunkach, prognoza nie przewiduje opadów.
  W tym przypadku tarp warto rozwiesić wysoko, aby zwiększyć odległość od hamaka i zapewnić większa cyrkulację powietrza. Odciągi tarpa zamontuj szeroko aby nie tworzyć bariery dla napływającego powietrza. Tarp bedzie chronił głownie przed opadającymi z drzew liśćmi, igłami bądź kawałkami kory.
 2. Jesień, nocleg w wietrznych warunkach z możliwością opadów.
  W takich warunkach rozwieś tarp niżej, bliżej hamaka. Odciągi zamontuj szeroko, aby wiatr prześlizgiwały sie po tarpie i nie napierał nadmiernie na jego boki.
 3. Wiosna, bezwietrznie, ale z możliwością opadów śniegu.
  Tarp zawieś na normalnej wysokości, ale odciągi zamocuj bliżej by boki tarpa tworzyły nieco bardziej stromy daszek – dzięki temu mniej śniegu zostanie na tarpie i w dużo mniejszym stopniu go naciągnie (unikniesz nieprzyjemnego kontaktu z tarpem). Dodatkowo mniejsza przestrzeń pod tarpem zwiększy nieco komfort termiczny.
 4. Wędrówka górska, nagle załamanie pogody.
  Tarp rozwieś wtedy w formie namiotu używając kijków turystycznych. Odciągi z jednej strony przymocuj bezpośrednio do ziemi, ograniczysz w ten sposób negatywny wpływ zacinajacego deszczu.
 5. Zima, niskie temperatury i możliwość wystąpienia śnieżnej zawieruchy.
  Rozwieś tarp blisko hamaka, wykorzystując wszystkie dostępne odciągi aby tarp wytrzymał napór śniegu. Groza ma możliwość rozwieszenia w formie namiotu, co praktycznie całkowicie zabezpiecza wnętrze przed nawet bardzo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zwiększa komfort termiczny.

tarp-1

Warto pamiętać, że tarp można rozwieszać na wiele rożnych sposobów. Najłatwiejsze w obsłudze i najbardziej uniwersalne są tarpy kwadratowe. Dzięki temu można skorzystać z kilku trybów:

 • daszek dwuspadowy – najpopularniejsza, uniwersalna metoda rozwieszania
 • daszek jednospadowy – metoda mało skuteczna przy hamakowaniu, ale bardzo przydatna podczas odpoczynku przy ognisku lub… na plaży!
 • “latawiec” lub “diament” – wersja daszka dwuspadowego, kiedy tarp obracamy o 45 stopni i wykorzystujemy tylko dwa odciągi narożne – szczególnie przydatna w gęsto zalesionych, ciasnych miejscach gdzie rozłożenie tradycyjnego daszka dwuspadowego byłoby niemożliwe z uwagi na rosnące blisko drzewa
 • “latawiec” lub “diament” przy ziemi – metoda przydatna podczas nagłego załamania pogody (bardzo dobrze chroni przed zacinającym wiatrem i deszczem) oraz podczas odpoczynku w miejscach, gdzie jest mało drzew (np. na plaży, nad rzeką, na połoninach)
 • namiot prosty – wersja daszka dwuspadowego kiedy boki tarpa dotykają ziemi, dając lepsza ochronę przed wiatrem
 • namiot hamakowy zamknięty – w przypadku Grozy metoda szczególnie przydatna w trudnych warunkach atmosferycznych
 • lean-to – daszek jednospadowy ze ścianą, dobra metoda w przypadku noclegu na ziemi w pobliżu ogniska
 • schron – bardzo niskie schronienie dobrze chroniące przed wiatrem, trudne do wypatrzenia z większej odległości

Poniższy schemat obrazuje najczęściej używane sposoby rozwieszania tarpa. Zielone linie symbolizują odciągi, pomarańczowe śledzie.

Najprostszą metodą rozwieszania tarpa jest użycie dowolnych linek (zalecamy linki o średnicy 3-4 mm) i użycie ich jako odciągów przywiązywanych wybranym węzłem do drzew. Ta metoda nie daje praktycznie żadnych możliwości regulacji naprężenia ani położenia tarpa o ile nie zastosujemy odpowiednich węzłów.
Drugim sposobem jest użycie elastycznych linek z hakami, tzw. ekspanderów. Gwarantują zawsze dobre napięcie tarpa, są bardzo szybkie w montażu i wielofunkcyjne – mogą służyć też do mocowania wyposażenia do plecaka. Minusem jest ich znacząca waga i objętość po spakowaniu.
Trzecim sposobem jest przygotowanie własnego systemu zawieszenia łączącego linki oraz tzw. hardware, czyli elementy plastikowe lub metalowe pomagające regulować i napinać linki, a nawet całkiem wyeliminować korzystanie z węzłów. Na rynku dostępne są liczne produkty, na bazie których można tworzyć własne systemy, ale jest to zadanie tylko dla tych osób, które dokładnie wiedzą jakich udogodnień poszukują.

Kopiowanie treści Poradnika i publikacja dozwolona pod warunkiem wyraźnego oznaczenia źródła – lesovik.eu

19 odpowiedzi na “Ochrona przed deszczem, wiatrem i śniegiem”

  • Najlepiej uzależnić długość linek od długości zawieszenia hamaka – nierozsądnie byłoby mieć linki przy tarpie krótsze, niż te od hamaka.
   My używamy następującej konfiguracji:
   • główne linki (od grzbietu) – po 300 cm
   • odciągi narożne – po 200 cm

  • Nie i ogółem nie jest to w żadnym wypadku zalecane – ani nie będzie to wygodny hamak ani skuteczny tarp.

 1. Czyli linki grzbietu macie dwie (mocowane od nośnika do pętli tarpa) a nie jedną na której rozkładacie tarp
  np. na S-binerach …? (tak, wiem będzie lepiej napięty,tylko się upewniam + tarp musi mieć wszyty pas)

  • Hej!
   W obecnie dostępnych modelach naszych tarpów stosujemy dwa rozwiązania:
   1. Groza Ultralight – dwa odciągi zamocowane do napinaczy na końcach grzbietu. To rozwiązanie z pominięciem linki głównej drzewo-drzewo dla ograniczenia wagi
   2. System zawieszenia Groza (produkt będzie miał premierę niebawem, jeszcze przed jesienią) – to rozwiązani pokrewne do tego, które opisujesz, czyli linka drzew-drzew oraz system przesuwania tarpa prawo-lewo… ale nie na s-binerach, a z wykorzystaniem specjalnych napinaczy trapezowych działających a’la przyrządy asekuracyjne (blokada po napięciu)

 2. Czy dla tarpaów z serii UL (bez linki głównej) istnieje jakakolwiek mozliwość przesuwania tarpa po zamocowaniu do drzew? (jak w przypadku systemu z linką główną) Czy raczej należy od razu tak wiązac tarpa do drzew aby trafił centralnie nad hamak?

  • Hej,
   tak, można przesuwać tarpy UL. Mają one wbudowane napinacze odciągów – to znaczy, że faktyczna regulacja długości i napięcia linek odbywa się po przywiązaniu tarpa do drzewa. Działa to trochę na innej zasadzie, niż w przypadku zawieszenia NITI, ale efekt jest praktycznie ten sam – nie musisz się martwić o to gdzie będzie na początku wisiał tarp, bo dopasowanie zajmie dosłownie dwa ruchy.

 3. Dzien dbory, czy groze UL bez obaw można wykorzystać do schematu kiedy jeden bok tarpu jest podłagą? Chodzi mi o wytrzymałośc.

  • Cześć,

   jeżeli podłoże jest czyste, np. trawiaste lub piaszczyste to tak, można. Pamiętaj jednak, że zawsze gdzieś może zawieruszyć się ostry patyk, sucha łodyga traw, cierń lub kanciasty kamień, na które trzeba uważać szczególnie. Na szczęście nawet gdybyś przez przypadek zrobił w swoim tarpie dziurkę to naprawimy go nieodpłatnie!

 4. Co z sytuacją gdy rozwieszamy hamak na bukach i zaczyna padać macie na jakieś rozwiązanie żeby w hamaku nie mieć powodzi?

  • Rozwiązanie ma trzy etapy:
   1. Łączenie taśm z pętlą Dyneema w systemie SMUK – tutaj jest karbainek lub kołeczek alu, czyli pierwszy “kapek”
   2. Zakończenie regulacji pętli Dyneema – wolny koniec opada, czyli tworzy drugi “kapek”
   3. Lada dzień zaprezentujemy DRIP czyli tyci nakładkę na linkę, która w ekstremalnych opadach stanowić będzie trzeci “kapek”.

  • Bardzo prosto – po prostu wpychać go do pokrowca “jak leci”. Bez składania w kostkę, bez rolowania. Wciskanie bez układania ułatwi pakowanie i ponowne rozwieszanie, a także wydłuży żywotność tarpa.

 5. Mam pytanie odnośnie wodoodpornosci. Czy mógłbym poprosić o podanie wodoodpornosci Heksy oraz Grozy? Szukałem i nigdzie nie znalazłem, a jest to dla mnie ważna informacja 😉

 6. Cały sztab Inżynierów głowił się przez całe 2 lata nad skonstruowaniem kwadratowej płachty 3 x 3 z dziesięcioma oczkami i ośmioma pętelkami.
  Ja w tym czasie opracowałem (sam jeden) Wielką Teorię Mieszania Herbaty. Uwzględniłem w niej przeróżne czynniki, min. rodzaj i kształt łyżeczki oraz materiał z którego została wykonana, rodzaj i kształt naczynia, źródło pochodzenia wody, jej skład chemiczny, gatunek herbaty, cukru oraz najbardziej skomplikowany czynnik jakim jest mieszanie.
  Do wszystkiego można podpiąć teorię i ideologię, ale to co autor powyżej napisał nie rozśmieszyło by najwyżej przedszkolaka.

Dodaj komentarz

Jak wieszać hamak Czytaj więcej Wybór miejsca na hamak Czytaj więcej Biwak hamakowy w warunkach zimowych Czytaj więcej Najważniejsze węzły Czytaj więcej Porady i sztuczki Czytaj więcej