Najważniejsze węzły

Najważniejsze węzły

Biwak hamakowy, i ogólnie rzecz biorąc turystyka kwalifikowana, wymagają znajomości węzłów. Odrobina umiejętności w tym zakresie i zapasowa linka w plecaku chronią przed wieloma niespodziankami na szlaku i podczas noclegu. Umiejętność zaplatania odpowiednich węzłów jest kluczowa w przypadku hamakowania.

Prezentujemy listę naszym zdaniem najbardziej przydatnych i uniwersalnych węzłów.

RATOWNICZY / SKRAJNY TATRZAŃSKI

Przydatny do wiązania linki hamaka do drzewa oraz mocowania odciągów to pętli tarpa. Węzeł daje się stosunkowo łatwo rozwiązać, pętla nie zaciska się, węzeł nie przeciera linki.

Warto przećwiczyć wiązanie węzła ratowniczego na drzewie, przed sobą. Popularna metoda wiązania węzła ratowniczego wokół pasa jedną ręką nie sprawdza się w przypadku zastosowań biwakowych.

KNAGOWY

Świetnie nadaje się do porządkowania linki hamaka na dłoni. Zamiast knagi użyj małego palca oraz kciuka i wykonaj więcej “ósemek” między nimi tak, by cała linka nawinięta była na palce. Dzięki takiemu zwinięciu linka na pewno nie poplącze się podczas transportu i rozwijania.

CUMOWNICZY

Może służyć do zawieszenia hamaka i tarpa. Dla pewnego zawieszenia hamaka można owinąć drzewo trzykrotnie, zwiększając tarcie linki o korę. Uwaga! Nieprawidłowo zawiązany węzeł może doprowadzić do przetopienia linki jeżeli hamak będzie poddany dużemu, dynamicznemu obciążeniu.

PRUSIK (modyfikacja)

Węzeł blokuje się pod obciążeniem. Świetny do samodzielnego wykonania regulowanych odciągów tarpa.

 

Kopiowanie treści Poradnika i publikacja dozwolona pod warunkiem wyraźnego oznaczenia źródła – lesovik.eu

Dodaj komentarz

Jak wieszać hamak Czytaj więcej Wybór miejsca na hamak Czytaj więcej Ochrona przed deszczem, wiatrem i śniegiem Czytaj więcej Biwak hamakowy w warunkach zimowych Czytaj więcej Porady i sztuczki Czytaj więcej