Najważniejsze węzły

Najważniejsze węzły

Biwak hamakowy, i ogólnie rzecz biorąc turystyka kwalifikowana, wymagają znajomości węzłów. Odrobina umiejętności w tym zakresie i zapasowa linka w plecaku chronią przed wieloma niespodziankami na szlaku i podczas noclegu. Umiejętność zaplatania odpowiednich węzłów jest kluczowa w przypadku hamakowania.

Prezentujemy listę naszym zdaniem najbardziej przydatnych i uniwersalnych węzłów.

RATOWNICZY / SKRAJNY TATRZAŃSKI

Przydatny do wiązania linki hamaka do drzewa oraz mocowania odciągów to pętli tarpa. Węzeł daje się stosunkowo łatwo rozwiązać, pętla nie zaciska się, węzeł nie przeciera linki.

Warto przećwiczyć wiązanie węzła ratowniczego na drzewie, przed sobą. Popularna metoda wiązania węzła ratowniczego wokół pasa jedną ręką nie sprawdza się w przypadku zastosowań biwakowych.

KNAGOWY

Świetnie nadaje się do porządkowania linki hamaka na dłoni. Zamiast knagi użyj małego palca oraz kciuka i wykonaj więcej “ósemek” między nimi tak, by cała linka nawinięta była na palce. Dzięki takiemu zwinięciu linka na pewno nie poplącze się podczas transportu i rozwijania.

CUMOWNICZY

Może służyć do zawieszenia hamaka i tarpa. Dla pewnego zawieszenia hamaka można owinąć drzewo trzykrotnie, zwiększając tarcie linki o korę. Uwaga! Nieprawidłowo zawiązany węzeł może doprowadzić do przetopienia linki jeżeli hamak będzie poddany dużemu, dynamicznemu obciążeniu.

PRUSIK (modyfikacja)

Węzeł blokuje się pod obciążeniem. Świetny do samodzielnego wykonania regulowanych odciągów tarpa.

 

Kopiowanie treści Poradnika i publikacja dozwolona pod warunkiem wyraźnego oznaczenia źródła – lesovik.eu

4 odpowiedzi na “Najważniejsze węzły”

 1. A co powiesz o węźle syberyjskim do przywiązania hamaku do drzewa? Wykorzystuje sie go do wieszania tarpa, bo jest szybki i łatwo rozwiazywalny, ale czy testowales go na hamak? Pętle która służy do rozwiązania można też zabezpieczyć żeby mieć pewność że samo się nie rozwiąże, raczej chodzi mi o pracę węzła przy dużym obciazeniu

  • Raczej odradzam, z dwóch powodów:
   1. [mniejszy problem] Linka biegnąca do hamaka jest w tym węźle bardzo mocno “przełamana”, przez co całe obciążenie i napięcie kumuluje się w jednym miejscu linki, co może doprowadzić do jej szybkiego uszkodzenia (szczególnie przy bujaniu)
   2. [większy problem] Jest to węzeł zaciskający się, a więc pracujący na linie. Przy obciążeniu hamaka naszą wagą może dojść do szybkiego przecunięcia zaciśniętego węzła po lince, co wiąże się z dużym tarciem, temperaturą i prwdopodobieństwem “przysmażenia” oplotu linki.

   Pisze to na podstawie ogólnego doświadczenia z linkami i ich pracą. Węzła syberysjkiego nie stosowaliśmy nigdy do wieszania hamaków.

 2. Jaki węzeł polecacie, aby przywiązać standardowe linki do karabincńczyka, a karabińczyk zachaczyć o kotwę z uchem zamkniętym?

  • Jeżeli nie jest wymagana możliwość szybkiej i łatwej regulacji długości linki, to wiązałbym skrajnym tatrzańskim. To mój ulubiony, wielozadaniowy węzeł.

Dodaj komentarz

Jak wieszać hamak Czytaj więcej Wybór miejsca na hamak Czytaj więcej Ochrona przed deszczem, wiatrem i śniegiem Czytaj więcej Biwak hamakowy w warunkach zimowych Czytaj więcej Porady i sztuczki Czytaj więcej